Laboratorium Ergonomii i Bezpieczeństwa Pracy

 

Kierownik: dr inż. Grzegorz Dahlke 

strona internetowa Laboratorium: https://www.ergolab.put.poznan.pl/

 

WYPOSAŻENIE LABORATORIUM

Przyrządy pomiarowe najczęściej wykorzystywane w Laboratorium:

  • aparat krzyżowy

Aparat krzyżowy to urządzenie służące do badania sprawności psychofizycznej człowieka. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie pomiarów czasu reakcji na bodźce świetlne. Służy do przeprowadzenia diagnostyki ośrodkowego układu nerwowego oraz psychologicznego człowieka. W skład zestawu wchodzi panel sterujący z wyświetlaczem i zespołem przycisków oraz klawiatura badawcza.

Panel sterujący z wyświetlaczem i zespołem przycisków wyświetla poprawność odpowiedzi udzielonej przez badanego. Natomiast na klawiaturze badawczej przeprowadzane jest badanie. Polega ono na wciśnięciu odpowiedniego przycisku na skrzyżowaniu dwóch jednocześnie zapalonych diod. Im większa sprawność wzrokowo-ruchowa badanego, tym krótszy czas reakcji.

  • audiometr

Audiometr jest to urządzenie służące do diagnostyki zaburzeń słuchu. Badanie odbywa się w podobny sposób jak u laryngologa. Osoba badana wchodzi do wygłuszonego pomieszczenia i zakłada słuchawki oraz umieszcza dłoń na przycisku. W tym czasie badający po kolei zwiększa częstotliwość dźwięku. Zadaniem badanego jest naciśnięcie przycisku jak tylko usłyszy dźwięk. Zadanie ma na celu m.in. wyznaczenie progu słyszenia oraz sprawdzenie, czy jest on zgodny z ogólnie przyjętą normą.

  • goniometry

Goniometr to miernik kątów, przyrząd służący do badania zakresu ruchu w stawach. Jest pomocny w sprawdzaniu postępów podczas rehabilitacji. Może być także wykorzystany do określania rozmiaru zaburzeń po kontuzji, czy urazach.

  • aplikacja komputerowa ErgoEASER

Program ErgoEASER jest to aplikacja, dzięki której poprzez kolejno uzupełniane dane można otrzymać wymiary krzesła w pełni ergonomicznie dopasowanego do ciała człowieka.

Poszczególne karty programu wyświetlane na ekranie komputera pozwalają na wpisywanie odpowiednich danych. Program ErgoEASER umożliwia ustawianie m.in. wysokości oczu do siedziska krzesła, długości pomiędzy łokciami badanego, czy też wysokości łokci od siedziska. Dodatkowo aplikacja wyświetla model człowieka siedzącego na krześle, informując w ten sposób, czy ułożenie ciała jest poprawne. Gdy wszystko jest zaprojektowane bezbłędnie, program ErgoEASER wyświetla zielony haczyk. Jednak w przypadku, gdy w danym miejscu ciało układa się nieergonomicznie, pojawia się czerwony krzyżyk. Wówczas należy zmieniać te dane do momentu ukazania się zielonego haczyka.

 

POBIERZ PREZENTACJĘ O LABORATORIUM

 

Zobacz filmową prezentację Laboratorium Ergonomii i Bezpieczeństwa:

 

 


#ergonomia #laboratoriumergonomii #bezpieczeństwo