Data dodania

V Akademickie Forum Bezpieczeństwa - relacja z wydarzenia

W środę 14 maja świętowaliśmy już piątą, jubileuszową edycję Akademickiego Forum Bezpieczeństwa. Tym razem wydarzenie zyskało nowy wymiar dzięki wystąpieniom w kategorii popularyzatorskiej, która przyciągnęła wielu studentów, nie tylko z naszego Wydziału. Gościliśmy również studentów z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz uczniów z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.

Temat tegorocznej edycji "Zainfokuj bezpieczeństwem!" pozwolił uczestnikom przedstawić różne aspekty bezpieczeństwa, z którymi mają styczność podczas realizowania swoich pasji, pracy lub zainteresowań. Wysłuchaliśmy następujących wystąpień:

  • “Cyfrowy Ratownik - możliwość wykorzystania technologii cyfrowych w ratownictwie wodnym” - Aleksandra Biniak, Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania, Engineering Management, w którym Ratowniczka wodna i instruktorka pływania  opowiedziała o możliwościach zastosowania cyfrowego bliźniaka w zarządzaniu bezpieczeństwem na kąpieliskach.
  • “Migracje po centralnym szlaku na Morzu Śródziemnym” - Hanna Skałuba, Julia Rosa, Joanna Jaśkowiak, Maria Wasik, Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania, Inżynieria Bezpieczeństwa, gdzie pochyliliśmy się nad problemami migrantów zmierzających do Europy przez morze.
  • “Bezpieczeństwo w leśnictwie” - Emil Nowak, Fabian Michalski, Łukasz Trzaska, Zespół Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju, Technik Leśnik, to temat bliski uczniom szkoły w Goraju, którzy nie tylko dobrą znajomością tematu, ale także trafnymi odpowiedziami na pytania oraz wzorowym umundurowaniem zaskarbili sobie szacunek i zaufanie publiczności.
  • “Piosenka jest dobra na wszystko” - Bartosz Stec, Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania, Inżynieria Bezpieczeństwa i Jakości, wątek, który ukazał jak wieloaspektowo powinniśmy postrzegać potrzeby człowieka, nauki o zdrowiu, wątki humanistyczne oraz kulturowe na bezpieczeństwo i dobrostan człowieka oraz jak zadanie o sferę psychiki i ducha może rzutować na nasze bezpieczeństwo, rozwój i niezawodność.
  • “Dynamika ostatniej szansy – manewr "człowiek za burtą"” - Sebastian Freda, Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Lotnictwo i Kosmonautyka, gdzie silny prąd za sprawą dynamicznej formy wystąpienia i mnogość przykładów porwał słuchaczy na szerokie wody bezpieczeństwa w transporcie wodnym.
  • “Prewencja przeciwpożarowa w lasach” - Natalia Rega, Klaudia Piechowiak, Joanna Andrzejewska, Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania, Inżynieria Bezpieczeństwa, w którym prelegentki omówiły wagę ochrony przeciwpożarowej lasu (szczególnie w dobie narastających zmian klimatycznych i w polskich warunkach dużego zalesienia), systemu jego ochrony i sposoby przeciwdziałania pożarom, także z punktu kształtowania postawy każdego z nas - bywalców lasu.
  • "Analiza rosyjskich technik dezinformacyjnych w konflikcie na Ukrainie" - Jagoda Szargan, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, International Relations, wystąpienie ze sporą liczbą barwnych przykładów, solidną dawką gruntownie usystematyzowanej wiedzy oraz nie unikające ciekawych zawiłości prawa międzynarodowego.

Wszystkim uczestnikom oraz licznie zgromadzonym słuchaczom bardzo dziękujemy za interesujące wystąpienia, twórczą debatę oraz wspaniałą atmosferę!

Wydarzenie zorganizował i poprowadził dr inż. Marcin Berlik, z ramienia Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości. W gronie ekspertów mieliśmy zaszczyt gościć dr hab. inż. Magdalenę Wyrwicką, prof. PP, prof. dr hab. inż. Edwina Tytyka oraz prof. dr hab. inż. Leszka Pacholskiego, dzięki którym prelegenci mogli liczyć na gorącą dyskusję i cenne wskazówki.

Na koniec spotkania prelegenci otrzymali upominki, które stanowiły gadżety Politechniki Poznańskiej oraz notesy od firmy Promonotes. Wśród prelegentów zostały rozlosowane także vouchery umożliwiające udział w szkoleniach (audytora wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2015 i audytora wewnętrznego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg ISO 45001:2018) ufundowane przez Centrum Szkoleń WIZ oraz Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości.

Ale to jeszcze nie wszystko! Nagrodę z odroczonym terminem odbioru stanowią całodniowe zajęcia terenowe, na które nasi uczestnicy zostali zaproszeni przez Nadleśnictwo Oborniki. Podczas nich uczestnicy poznają zagadnienia związane z zagrożeniami klimatycznymi, zarządzaniem bezpieczeństwem w lasach, ochroną przeciwpożarową lasów, zasadami bezpieczeństwa przy pracach leśnych, zwiedzą infrastrukturę, a także będą mieli okazję spotkać się ze strażnikami leśnymi i nie tylko. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa oraz Mieleckich Zakładów Lotniczych zagadnienia związane z bezpieczeństwem lotów oraz rolą komponentu lotniczego w ochronie przeciwpożarowej lasów zostaną poruszone na terenie Leśnej Bazy Lotniczej.

Dziękujemy naszym partnerom za wsparcie organizacji tego małego, wielkiego wydarzenia!  

Gratulujemy wszystkim prelegentom i życzymy dalszego rozwoju na popularyzatorsko-naukowej ścieżce! Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia poniżej.

GALERIA ZDJĘĆ  

Zainfokuj bezpieczeństwo

Materiał nadesłał: dr inż. Marcin Berlik

PL