Data dodania

Pierwsza debata oksfordzka na WIZ PP

8 czerwca na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej (WIZ PP) w ramach wydarzenia "Odbezpiecz człowieczeństwo" odbyła się pierwsza debata oksfordzka z udziałem studentów Politechniki Poznańskiej. Rozważano tezę:,, Kryzys pandemiczny zwiększył szansę rozwoju kompetencji niezbędnych na rynku pracy”. Debatujący reprezentowali następujące kierunki studiów – Inżynieria Zarządzania, Inżynieria Bezpieczeństwa, Logistyka, Mechanika i Budowa Maszyn.

Ideą debaty oksfordzkiej jest dyskusja dwóch czteroosobowych zespołów, które pochylają się nad tezą i próbują ją obronić (propozycja) lub obalić (opozycja). Ważnym elementem jest jednak zachowanie odpowiedniej etyki, tym samym prowadząc kulturalną, pełną szacunku do przeciwników dyskusję. WIZ PP bierze udział w Poznańskiej Lidze Debat od 2018r., jako partner debat organizowanych dla uczniów poznańskich szkół średnich (20).

Jan Piosik - prezes fundacji Projekty Edukacyjne - oficjalnie otworzył debatę, a jej prowadzeniem zajął się Marszałek Debaty, Dominik Furmaniak. Tym razem, po raz pierwszy w debacie wzięli udział nasi studenci. Po stronie Propozycji debatowali kolejno: Kinga Szymańska (IB), Ada Żurawik (IZ), Karolina Ławniczak (LOG) oraz Oskar Turowicz (PLD). Natomiast po stronie Opozycji znaleźli się Miłosz Parczewski (IZ), Błażej Janaczyk (IZ), Mateusz Maniak (LOG) i Adam Piekarek (MiBM). Oskar i Adam przystępując do dyskusji mieli już większe doświadczenie, ponieważ są wielokrotnymi uczestnikami Poznańskiej Ligi Debat, dlatego też pełnili role liderów w swoich zespołach. Obie drużyny do debaty przygotowywała Pani dr Agnieszka Krugiełka, a wsparciem merytorycznym oraz techniczną obsługą debaty zajęła się Katarzyna Pietrzak.

Każda z drużyn kolejno przedstawiała swoje poglądy i argumenty, które bazowały na własnych doświadczeniach, publikacjach i badaniach naukowych. Najwięcej sporów budziły: zdalne uczestnictwo w szkoleniach, a także zmniejszone możliwości związane z praktycznym przygotowaniem do zdobycia zawodu. Cennym narzędziem debat jest możliwość zadawania pytań lub zgłaszania informacji przez uczestników debaty, które mogą podważyć zdanie drużyny przeciwnej. Dzięki temu dyskusja jest bardziej dynamiczna i interesująca dla zgromadzonej publiczności. Mimo odmiennych stanowisk obie drużyny w sposób kulturalny i opanowany przedstawiły swoje wypowiedzi, wskazując też na głębokie rozeznanie i dobre przygotowanie do swoich wystąpień.

Pani dr hab. Joanna Sadłowska-Wrzesińska, prof. PP, Dyrektor Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości, pełniąca rolę eksperta merytorycznego debaty, dokonała podsumowania, przedstawiając wszystkie argumenty i spostrzeżenia. Następnie jury w składzie: dr hab. inż. Joanna Kałkowska, prof. PP (Dyrektor Instytutu Zarządzania i Systemów Informacyjnych), dr hab. inż. Ewa Więcek-Janka, prof. PP (Kierownik Zakładu Marketingu i Rozwoju Organizacji), oraz dr hab. inż. Marek Szczepański, prof. PP (Kierownik Zakładu Ekonomiki Przedsiębiorstw, Inwestycji i Ubezpieczeń), udało się na konsultacje w sprawie werdyktu końcowego. W tym czasie Marszałek Debaty (Dominik Furmaniak IZ) przekazał mikrofon publiczności. Dzięki tej możliwości osoby zgromadzone w auli miały możliwość dopytania obu drużyn o kwestie ich zdaniem niedopowiedziane, czy też nurtujące pytania, które zrodziły się w trakcie debaty.

Na koniec został ogłoszony werdykt, na mocy którego drużyna Propozycji zwyciężyła debatę wynikiem 3:0. Wynik ten wbrew pozorom był bardzo bliski, a jak przekazała przewodnicząca jury, Pani dr hab. inż. Ewa Więcek-Janka, jurorzy mieli nie lada problem z wyborem drużyny wygranej.

nagrodzeni uczestnicy debaty

Wszyscy zgromadzeni wspólnie stwierdzili, że wydarzenie jakim była debata oksfordzka była bardzo interesującym i angażującym przedsięwzięciem. Studentom biorącym w niej udział, dała możliwości rozwoju umiejętności miękkich, a także spróbowania swoich sił w publicznych wystąpieniach. Dodatkowo obie drużyny zgodnie stwierdziły, że odbywająca się 8 czerwca debata nie może być ostatnią, która odbędzie się na uczelni, postanawiając tym samym założyć dedykowane koło naukowe, dzięki któremu będą mogli kontynuować swoją przygodę w debatowaniu.

 


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ "ODBEZPIECZ CZŁOWIECZEŃSTWO"


 

Tekst nadesłali: Miłosz Parczewski, Ada Żurawik

PL