Data dodania

21.06.2022
International round table

16 czerwca 2022 roku, z inicjatywy Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Kijowskiej, odbył się międzynarodowy okrągły stół "Wojna w Ukrainie: skutki dla światowej gospodarki". Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej był współorganizatorem tego przedsięwzięcia.


Program spotkania

W spotkaniu zdalnym uczestniczyło 70 naukowców z Ukrainy, Polski, USA, Czech, Niemiec, Bośni, Turcji, Norwegii i Hiszpanii, by omówić różne aspekty krajowe i międzynarodowe oddziaływania wojny na Ukrainie.
Udział prelegentów z tylu środowisk naukowych reprezentujących 9 krajów umożliwił przedstawienie różnorodnych analiz: ekonomicznych, społecznych, edukacyjnych, systemowych, wskaźnikowych i porównawczych.

Omawiano problemy kryzysu żywnościowego, bezpieczeństwa energetycznego, migracji i zmniejszającej się liczby obywateli Ukrainy. Pokazano interesujące analizy porównawcze rozwoju różnych państw w kontekście cykli koniunkturalnych i podejmowana próby antycypowania przyszłości. Jednak nadal pozostało przeświadczenie, że praktycznie niemożliwym jest przewidzenie końcowych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę i ich znaczenia dla globalnego społeczeństwa. Uświadomienie faktu ignorowania przez Rosję prawa międzynarodowego i podpisanych traktatów przez uczestników globalnej gospodarki ma być – według wniosków płynących z podsumowania debaty - pierwszym krokiem do minimalizacji negatywnych skutków wojny na Ukrainie.

Z Wydziału Inżynierii Zarządzania PP uczestnikami debaty byli: dr hab. inż. Magdalena Wyrwicka, prof. PP, dr Oksana Erdeli (członek Komitetu Organizacyjnego) i dr Yevhen Revtiuk.


Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z autorem:

dr Oksana Erdeli-Klyap

PL